מאור צור – עבירות ילדים ואלימות בקרב הנוער

מאור צור, כתב הפלילים של חדשות ערוץ 10, בהרצאה חשובה מטלטלת ובלתי נשכחת על אלימות, על מה יכל לקרות לנער שרק פעם אחת בלבד, רק פעם אחת ויחידה, עושה טעות ומחליט את ההחלטה הלא נכונה.

החלטה, אחת, שנייה אחת, חרטה לכל החיים.
מה עובר בראשם של הנערים הדוקרים והתוקפים שנייה אחת לפני שהם יוצאים עם הסכין מהבית?

"חשבתי שהסכין תגן עלי"
"לא רציתי להשתמש בה"
"רציתי להוכיח שאני גבר"

בהרצאה מביא מאור את התובנות שלו, ככתב מוביל בתחום הפלילים, שהתמחותו היא עבירות נוער ואלימות בני נוער, תובנות שמביאות את האמת החדשותית לקהל.
מאז נולדה ביתו הבכורה של מאור צור, הוא החליט לצאת למסע אל תוך ליבם ומוחם של בני נוער במטרה למנוע את הרצח הבא. בהרצאה מטלטלת משתף מאור בסיפורים של בני נוער שהחלטה אחת של רגע שנתה לחלוטין את חייהם.
"אני מאמין שהדרך הטובה ביותר למנוע אלימות בני נוער היא באמצעות הצגת מקרים אמתיים שסיקרתי בעשור האחרון ואליהם בני נוער ומבוגרים יכולים להתחבר"
מסע מרגש, איכותי ומטלטל לסיפורי חדשות מובילים, חשוב ביותר עבור נוער וצוותי חינוך

רוצים לקבל רושם על מה מדובר? אנחנו מזמינים אתכם להיכנס לכתבה על פרשת מועדון אלנבי 40 ולהבין את חשיבות הנושא של לקבל את האינפורמציה מהכתב שמגיע לשטח ומגיע אליכם עם כל הפרטים והסיפורים העדכניים שמאחורי הכתבות.

קחו דקה לקרוא את הקטע הבא:

"3 צעירים נעצרו בערב החג בחשד למעורבות באירוע דקירה במועדון בהרצליה.
בסוף השבוע האחרון נדקרו 2 בליינים במועדון בהרצליה.
כתוצאה מהדקירה פונו השניים באורח קל לבי"ח מאיר (ע"פ גורמי רפואה) .
כוחות משטרה אשר הגיעו למקום פתחו בחקירה ובסיומה נעצרו 3 חשודים.
ע"פ החשד, האירוע החל במועדון וזאת לאחר שהתגלע ויכוח בין הצדדים וזאת ללא כל סיבה הנראית לעין.
בעקבות התערבות בעל המועדון, יצא הקורבן החוצה ושם הותקף ע"י 33 החשודים אשר יצאו בעקבותיו.
חברו של הקורבן אשר ניסה להפריד בין הניצים , נדקר אף הוא.
3 החשודים נעצרו כאמור ומעצרם הוארך היום עד יום שישי (21.4.17).

דוברות המשטרה (מרחב ירקון)
סיבת הדקירה – סתם."

נשמע לכם מטורף? מופרך? הזוי? נכון, צודקים! גם לנו!

לכן אנחנו מזמינים אתכם ואתכן, מנהלות בתי ספר תיכונים, רכזות חברתיות, יועצות בתי ספר, מחנכות ומחנכים, מנהלי מחלקות נוער ומדריכי נוער, מנהלי תכנית עיר ללא אלימות והרשות למלחמה בסמים של המשרד לבטחון פנים, ועדי הורים עירוניים, וכל מי שחשוב לו לדבר על המצב במקום לטאטא את הדברים מתחת לשטיח, ללכת איתנו צעד אחד קדימה ולומר "די!" אנחנו מבטיחים ומקיימים- מאור מגיע לכל קצוות הארץ, מתל חי שבצפון ועד אילת, לכל מקום בו יחד נוכל לקדם את השיח בנושא מוגנות ומניעת אלימות בקרב בני נוער ותלמידים.

וכמה נקודות למחשבה ממאור צור למורים ולהורים שבינינו:

"כבר בשבוע השני לחופש הגדול אנו עדים לעלייה של מקרי אלימות וסכינאות בקרב בני נוער כשבערב שבת האחרון נדקר למוות צעיר בן 20 וחמישה צעירים בני גילו נדקרו במסיבה שהתקיימה ליד היישוב אליקים.
הורים, מורים, ככתב פלילי של חדשות 10 אני מסקר לצערי מאות מקרים של אלימות בני נוער, חלקם לצערי מסתיימים במוות מיותר. בעבודתי כעיתונאי אני תמיד מנסה להבין את התהליך שקדם לרצח, כיצד היה ניתן למנוע את השנייה בה נשלפה הסכין וחיי נער אחד מסתיימים בקבר וחיי נער שני מסתיימים בכלא יחד עם קריסת חיי המשפחות שלהם.
הנה כמה נקודות באחריותכם ההורים והמורים שאם תשימו לב אליהן תוכלו לסייע לי במלחמה באלימות בקרב בני הנוער ואולי למנוע את הרצח הבא:

ביטחון עצמי: רוב הנערים הדוקרים סיפרו בחקירה כי הסכין נתנה להם אשליה של ביטחון. הם חלשים פיזית וחסרי ביטחון עצמי אז הם לקחו סכין כי רצו להרגיש "גברים". הם לא היו מאוימים הם לא רבו עם אף אחד אבל לקחו סכין, ואם יש סכין הסיכוי שישתמשו בה הוא כמעט מאה אחוז. אני מציע לתת להם המון חיזוקים, גם ילד שמבקיע גול במגרש וכולם מוחאים לו כפיים מחזק אצלו את תחושת הביטחון. תמיד לחפש את נקודות החוזק אצל הילד ולהעצים אותן, מילה טובה של ההורה והמורה עושה את ההבדל בתפיסה העצמית של הילד. מוצלח או נכשל.
 

מודלים לחיקוי: נסו להבין מי הם המודלים לחיקוי של הנער. אמות המוסר והמעצורים הפנימיים של בני הנוער נמדדים גם בדמויות אליהן הם רוצים להידמות, זה יכול להיות המורה שהוא דמות חיובית, ההורה, הסלב המוכר שמשפיע עליהם והם רוצים להידמות אליו. תנסו להבין האם מושא הערצה של הילד הוא דמות חיובית, או שמדובר בדמות שלילית.
 

קבוצת החברים: כמובן שבני הנוער משפיעים אחד על השני יותר מכל. שימו לב עם מי הילדים מסתובבים, בנים ובנות האם מדובר בקבוצה חיובית?. החברים והחברות לא חייבים להיות המצטיינים של השכבה אבל ההשפעה על ההתנהגות אחד של השני חייבת להיות חיובית. לעבוד, להרוויח כסף בכבוד, להתגייס לצבא, חמלה ועזרה הדדית וכמובן להתרחק מהתנהגות עבריינית.
 

פתיחות: רוב בני הנוער שהגיעו למערכת החוק, המשטרה, הפנימיות, בתי הסוהר נשאלו על ידי הסגל מה הם היו רוצים, מה היה מציל אותם, רובם ענו: "שיראו אותנו בגובה העיניים". הנער רוצה שישימו לב אליו, שיתנו לו אחריות, שיתנו לו צ'אנס, שישוחחו אתו. הורים ומורים, לא יזיק לתפוס שיחה עם הנער סביב דברים שונים בחייהם. זה לא חייב להיות שיחה על לימודים, הצלחה, עבודה, זה יכול להיות גם על אהבה או על המשפחה, העיקר שהנער ירגיש שאם הוא ייקלע לצרה יהיה מישהו שנוח לו לדבר אתו. להימנע מהתנגשויות כי אז נוצר דחף הפוך.

רשויות החוק הם לא האויב: השוטר, הפקח, המורה כל אחד ששייך ל"מערכת" הוא דמות חיובית. לא ההוא שמנסה להכשיל את בני הנוער, לא זה שיעצור את ההתקדמות שלהם ויחפש אותם אלא זה שפונים אליו בעת צרה.

הפרעת קשב וריכוז: לשים לב ולאתר את הנוער עם הפרעות הקשב והריכוז, זה גורם מספר אחד להתדרדרות אל הרחוב. חוסר יכולת להקשיב, להתעניין וללמוד מבלי להבין את הבעיה זה מסלול התרסקות. ילדי הקשב והריכוז הם נורא יצירתיים רק צריכים הכוונה, אחרת הם מתויגים כאלו שמפריעים, שיוצאים מהכיתה, שלא מצליחים בלימודים וכבעייתיים. אם הנער חושב שהוא מתוייג כבעייתי, הוא אומר לעצמו "הם אומרים שאני בעייתי, אז אני אראה להם שאני בעייתי".

המשימה לשמור על חיי הילדים בחופש הגדול היא לא פשוטה, הרבה זמן פנוי, הם מסתובבים עד השעות הקטנות של הלילה, לפעמים גם שותים אלכוהול, אבל אם הם ידעו שיש דמויות שלא מוותרות עליהם, שמחכות להם שיחזרו ואם הם יצאו עם ביטחון עצמי, סביר להניח שהם יעשו הכול כדי להימנע מאלימות.

 

תוספת מהכתב הפלילי: "מבחן הטלוויזיה". נסו לגרום לילדים להבין שבעידן בו הכול מצולם ומתועד יכול מאוד להיות שהם יקלעו לסיטואציה בעייתית ובה הם יצטרכו לקחת החלטה, לעזור או לא, להשתתף במעשה הפלילי או לא, להזעיק עזרה או לא, לדווח או לא? ואחרי שהם ייקחו את החלטה גם אם יחשבו שאף אחד לא רואה אותם או יודע, יכול להיות שיום אחד הם יראו את ההחלטה שלהם בטלוויזיה, ומי שיראה אותה אלו החברים, המורים המשפחה. בואו נשמור על חיי הילדים, חופש נעים!!  "

חוות דעת והמלצות

"מאור העביר להורי ותלמידי התיכון הרצאה מרתקת ומעניינת, תוך שהוא מלווה את דבריו בדוגמאות ומתמקד בעשייתו העיתונאית. צור, רהוט וקולח, נעים ומעניין קשוב לקהל הצופים. ממליצים בחום!"
טומי גורניצקי
מורה לתקשורת, תיכון מקיף ה' אמירים
"שהתרגשתי מאוד מהדרך בה בחרת להציג עולם שיש בו הרבה כאב וייאוש, בדרך שיש בה לא מעט אופטימיות ואף יכולת לשאוב כוחות והשראה לניהול משברים. בעקבות הרצאתך עלו רשמים עזים וניכרים וניכר כי הצלחת להשפיע על עמדות אישיות. אין לי ספק שזה תרם והעצים את עשייתנו במגוון רבדיה".
דנה אלון
מנהלת תיכון טומשין חולון

לתיאום הרצאה מעצימה או לפרטים נוספים התקשרו עכשיו או השאירו פרטים

  • שדה זה הינו למטרות אימות וצריך להישאר ללא שינויים.

בן גוריון 17, בני ברק | yeda.bamedya@gmail.com 
כל הזכויות שמורות לידע במדיה- הרצאות מעניינות, סמינרים, מופעים ועוד

שיווק באינטרנט – Wisy / בניית אתרים בוורדפרס – x-Press