ידע במדיה- הרצאות מופעים והפקה

גלעד שלמור - הרצאות לחברות וארגונים​

גלעד שלמור - סכנות הכביש בעידן המודרני

גלעד שלמור, כתב המשטרה והפלילים של חדשות ערוץ 2, כשמאחוריו עבר כלוחם ביחידה מובחרת, וניסיון רב ככתב בחברת החדשות מגיע גלעד לקדמת הבמה בהרצאה מטלטלת ובלתי נשכחת!

לאורך השנים הגיע גלעד שלמור לעשרות זירות של תאונות קטלניות, ראיין נהגים פוגעים וקורבנות שנפגעו. בשנה האחרונה שידר את סדרת הכתבות: "הרוצח המצלצל" שעסקה בתופעת השימוש בטלפון הסלולרי תוך כדי נהיגה. את כל הניסיון, הידע והתוכן מביא גלעד להרצאה, העוסקת בסכנות האורבות לנהג הצעיר בכבישים, תוך התמקדות באלמנטים החדשים המסכנים את חייהם של הנהגים הצעירים.

גלעד שלמור -דף מרצה
צילום - יוסי אלוני

הנושאים בהרצאה:

 • טלפון נייד ונהיגה: נהגים צעירים הנוהגים לפרק זמן של מעל לשעה בכביש המהיר, נוגעים בטלפון הסלולרי יותר מעשר פעמים. הם לא רק מסמסים או מצלצלים, אלא מצלמים סלפי, מעלים תמונות וצופים בסרטונים בפייסבוק. בעיה זו היא בעיה חדשה שנולדה עם ההשתרשות של השימוש בנייד, וההתמכרות של בני הנוער לטלפון הסלולרי.

• סכנת האופניים החשמליים: בהרצאה יוקרנו קטעים קצרים בני דקה של אנשים שנפגעו מאופניים חשמליים ושל בני משפחה שיקיריהם נהרגו לאחר שרוכב צעיר פגע בהם. בשיחה עם בני הנוער ינותחו הרגלי הרכיבה שלהם ויוסבר מה ניתן לעשות כדי לצמצם את הסכנה, מתוך הנחה שאי אפשר למנוע מהם לרכב על אופניים חשמליים, אך אפשר לשפר את רכיבתם.

בנוסף, יושמעו קטעי סאונד דרמטיים מתוך מוקד מד"א ובהם אנשים שהזמינו אמבולנס לאחר שהיו עדים לתאונה קשה בין רוכבי אופניים חשמליים להולכי רגל. 

• סכנת הסמסים בנהיגה: במהירות של 100 קמ"ש, אדם המסיט את מבטו מהכביש לפרק זמן של שנייה חולף על פני  מרחק של 28 מטר מבלי שהוא רואה דבר. זה, רק אחד מהנתונים המפחידים המשקפים את הסכנה של סמסים בנהיגה.  במהלך ההרצאה ישורטטו על הבמה שני שבילים מפותלים, זה לצד זה, כאשר שני מתנדבים יתבקשו לצעוד בהם- בפעם הראשונה עם עיניים פקוחות ובפעם השנייה בעיניים עצומות. ההתנגשות בין שני המתנדבים תראה את הסכנה.

במהלך ההרצאה תוקרן כתבת "הרוצח המצלצל" (בכתבה זו משולבים סרטונים מפחידים רבים) לצד נתונים רבים על כמות האנשים שנפגעת, מה עושים בעולם כדי להילחם בתופעה, פתרונות טכנולוגיים ופתרונות מחשבתיים, כל זאת לצד סיפורים רבים מתוך העבודה של שלמור בסיקור זירות תאונות- כמו למשל תאונה שארעה בכביש 1 שבה הוא ראה הרוג מחזיק טלפון סלולרי ביד כשהפייסבוק היה פתוח.

סכנות השתייה בנהיגה: חלק זה ייפתח בתצוגה של רכבים שנהרסו לאחר שבעליהם היו מעורבים בתאונה תחת השפעת אלכוהול. לאחר מכן, יחולקו דפים עם תמלילים מתוך חקירות של נהגים ישראלים שדרסו אנשים לאחר ששתו אלכוהול.  התלמידים יתבקשו לגלם את תפקיד הנהג הפוגע והשוטר. התמלילים ידגישו את הבעת החרטה של הנהג ואת ההבנה שחייו נהרסו.

גלעד שלמור הוא מרצה מנוסה המורגל בהרצאות בפני נוער.  הרצאתו משלבת אנקדוטות וסיפורים מתוך חוויותיו כאיש שטח המאפשרים לבני הנוער להתחבר לנושא ההרצאה. 

נשמח לענות על כל השאלות שלכם