ברהנו טגניה

ברהנו טגניה
צילום - אייל בן יעיש

כתב חדשות שטח מוביל, כתב הפלילים והמשטרה של חברת החדשות, עלה לישראל בגיל 11 כחלק מהמשך "מבצע שלמה".
מוביל תחקירים וכתבות שטח, כתבות בנושא גזענות בחברה הישראלית בכלל וביחס ליוצאי העדה האתיופית בפרט, בעבודתו הצליח לשבור את תקרת הזכוכית של עולם התקשורת בישראל ומכניס לעולם החדשות ולתוכן החדשותי נושאים נוספים אשר לא היו על סדר היום טרום הגעתו. 
ברהנו למד משפטים ומנהל עסקים במרכז הבין תחומי, בוגר ביה"ס לתקשורת של ערוץ 2.
בנוסף, זכה ברהנו בפרס העיתונאות המצטיינת בסיקור התפוצות.

כמה דברים שכדאי לדעת על ברהנו:
ברהנו עלה בגיל 9 מאתיופיה במבצע חשאי בו היו מעורבים לוחמים וגורמי צבא
ברהנו גדל בבית בו למד לכבד כל אדם באשר הוא
לגדול בבית בו ההורים נלחמו להגיע הביתה לארץ ישראל נטע בברהנו את ההבנה שהוא יכל וצריך לעשות את הכל כדי להגשים את עצמו.
עבור ברהנו להפוך את הבלתי יאומן ליאומן היא דרך חיים, להיות יצירתי, להשמיע את הקול שלו ולתת ביטוי לדעות מגוונות זה ערך משמעותי.
 

ממרכז קליטה לפריים טיים

גזענות וסובלנות בחברה הישראלית

בהרצאה מספר טגניה כיצד הצליח לשבור את תקרת הזכוכית של החברה הישראלית, ממרכז הקליטה בערד ועד לפריים טיים של החברה הישראלית.
עוד מימי ילדותו נשבע טגניה לשבור את מחסום האפליה והגזענות של החברה הישראלית.
טגניה אמר לעצמו "בגלל גזענות ואפליה אני לא אסתכל על החברה מהצד אלא אהיה חלק ממנה, חלק משפיע ממנה"
טגניה מספר בהרצאה שלו על איך הצליח להגיע לצמרת התקשורת בישראלית ולהתברג בתוכה, ללא קשרי "נטוורקינג", המאופיינת בקשרים חברתיים משפחתיים של חבר מביא חבר.

הקריה העיתונאית של טגניה החלה בעיריית ערד, הוא וכמה חברים לחטיבה ניגשו לראש העיר ושכנעו אותו לעזור להם במימון הפקת עיתון לבני נוער בעיר.
ראש העיר לא היסס וכך החלה ההתנסות הראשונה של טגניה בעיתונות. במקביל עוד כשהיה תלמיד בחטיבה שיש ככתב השטח של רדיו רק"ע שמשודר עבור בני הקהילה האתיופית.

בשנת 2004 טגניה קיבל את ההזדמנות הראשונה שלו לעבוד ככתב הערוץ האתיופי-ישראלי. במשך ארבע שנים עבד בערוץ ככתב שטח, מגיש, מנחה פאנלים ועורך תכניות.
בשנת 2008 הגיעה הפריצה שאליה הוא תמיד חתר.
טגניה החל לעבוד ככתב הפלילים/ משטרה של חברת החדשות של ערוץ 2. ארבע שנים לאחר מכן נבחר ברשימת " 100 העיתונאים המשפיעים בחברה הישראלית" של עיתון גלובס.

כשהוא נוסע הביתה חזרה מהעבודה, לקראת חצות, נשלח אל ברהנו סרטון בהודעת ווטסאפ.
ברהנו עוצר את הרכב ופותח את הסרטון כדי לגלות תיעוד מטורף של שוטרים המכים חייל בן העדה האתיופית.
לאחר שנחשף הסרטון מוצא את עצמו ברהנו בליבה של סערה ציבורית, כיצד ייתכן ששוטרים מכים חייל,
האם זה בשל צבע עורו, מה גרם לאירוע, כיצד זה קורה?
הסרטון הזה גרם לגל שלם של מחאה, גרם לאלפים מבני העדה באתיופית לצאת לרחובות ולדרוש
סוף לגזענות.

לאחר שנים שבהם קבוצות בעדה האתיופית מבקשות שוויון זכויות אמיתי, לאחר שנים שבהם מדברים על אי שוויון
וגזענות, מוציא סרטון אחד אלפים לרחובות, וגורם לשיח ציבורי אדיר בנושא.
ברהנו מספר על הרגעים בהם עזב את המיקרופון התרחק מהמצלמה כשהוא מסקר את האירועים
ומצטרף לאלפי המפגינים במחאה המשמעותית הזו.
בין שני עולמות, הרצאה בלתי נשכחת וחשובה ביותר.

 

חוות דעת והמלצות

ברצוננו להודות ולהמליץ על הרצאה מעניינת, שקיבלנו מכתב הפלילים, ברהנו טגניה, בתאריך 22.5. ההרצאה הייתה מרתקת, נהנינו מאוד להקשיב לדבריו וסיפוריו מהשטח. ברהנו ניחן במקצועיות רבה. האינטראקציה בינו ובין הקבוצה הייתה מעולה, יחסו לקהל המאזינים היה אמפתי וענה לשאלות שנשאלו בסובלנות רבה.
אסנת וייס
ועד מורים
ביום שישי 12-2-16 חגגנו בבית ספרנו את יום המורה. היה יום קסום במיוחד בעיקר בזכות הרצאתו שובת הלב של ברהנו טגניה. ברהנו העביר לחדר מורים הרצאה מעניינית, מצחיקה, בגובה העיניים עם אנקדוטות אשר העלו חיוך לכולם (גם למורים הקשוחים ביותר) הוא אפשר לשאול שאלות וניהל דיאלוג מעניין עמנו. זו הייתה הרצאה שונה וכיפית לא רק מרצה מדבר עם עזרים ממוחשבים אלא שיח דיאלוגי פורה מעניין וקצת אחר. הייתה הרצאה מקסימה, ברהנו קסם של אדם. תודה רבה היה נפלא מומלץ בחום.
רינת זוארץ
רכזת חברתית
היה מפגש מקסים ומוצלח ברהנו אישיות כובשת מעבר לכך אמנם ההרצאה הייתה אמורה להיות על גזענות אבל היו הרבה דברים אקטואליים שעניינו אותנו מאוד, ברהנו שיתף אותנו והראה לנו סרטונים בנושא. מרוב שהיה לנו כל כך מעניין, נשארנו מעבר לזמן לשמוע עוד ועוד כולם יצאו עם חיוך מאוזן לאוזן .
עירית
ביה"ס גולדה מאיר
אילנית היקרה, רציתי להודות לכם מכל הלב על ההרצאה המרתקת של ברהנו טגניה אתמול. הנוער כתב לי שהם מאוד נהנו וגם אני אישית. כל הכבוד על עשייתו הרבה.
שירלי
עו"ס ומנהלת מחלקת הנוער בקריית מוצקין
ברצוני להודות על הרצאתו של ברהנו טגניה בכנס יצירה צעירה תשע"ח בסינמטק ירושלים . ותודה על שיתוף הפעולה שלכם לאורך כל הדרך. בכנס השתתפו כ- 550 תלמידים ואנשי חינוך ויצירה והיה זה מפגש מרגש והפנינג של עשייה ויצירה.
רויטל זיוון
מפקחת לימודי תקשורת ואומנויות בחמ"ד
"היום במסגרת מליאת צוות בבית סיפרנו, בי"ס "הרצל" בעיר יהוד-מונוסון, התכבדנו בנוכחותו של ברהנו טגניה, כתב הפלילים המוביל, בחדשות ערוץ 2, לשם הרצאתו בנושא: "מאחורי הקלעים של כתב פלילים". התפעלנו מאוד מדרכו האקדמית והמקצועית, אותה החל מנקודת מוצא נמוכה ומוחלשת לדבריו, ממנה צמח וצעד בביטחון רב ובידיעה ברורה כי הוא יהיה במקום בו נימצא החוזק, ובעיקר מדמותו הכל-כך נחושה ומלאת הרצון להשפיע למען חברה טובה יותר, זאת באמצעות חשיפת עוולות בחברה, תופעות ופרשיות פליליות, במסגרת תפקידו ועיסוקו, וכן כמובן מאישיותו הנעימה, האינטליגנטית והכריזמטית ומשפתו העשירה והרהוטה. ברהנו כשמו כן הוא: "קסם מצוי". ברהנו מהווה מקור השראה! לכח-רצון, להתמדה, לאמון בעצמינו, לאמונה בדרך ולעשייה למען החברה. תודה"
ועד מורים
ביה"ס הרצל יהוד מונוסון
משוב עבור דף תוכן ברהנו טגניה" "הסדנה הייתה מצוינת, הנערים השתתפו באופן פעיל ואף הצוות שהתעניין מאוד, הייתה חוויה מצוינת לראות את הנוער מקשיב בקשב רב. ברנו נגע בנקודות טובות ומעניינות. ממליץ בחום!
עודד מנהל תחום נוער​
קריית גנים ירושלים
ברהנו העביר הרצאה לתיכון, הרצאה מרתקת, מלאת חוש הומור, המון מסר חינוכי, התלמידים התאכזבו כשההרצאה הסתיימה והכתירו אותה "ההרצאה הכי טובה ששמעו", מומלץ בחום!!!
יפעת
ברהנו איש מקסים ויקר, סיפר את סיפורו בצורה מרתקת ומעניינת, נהנו מאוד
רותם
נס ציונה
אתמול הופיע אצלנו כתב הפלילים ברהנו טגניה ההרצאה היתה מעלפת באולם נכחו הורים וילדים שהיו מרותקים במשך שעה וחצי לסיפור העלייה התמודדות עם גזענות וגם כמובל מהנוף הפלילי, החומר היה מתובל ומונגש בצורה מרתקת, ממליצה בחום
לימור
ראשון לציון
"הרצאה מצויינת המורים התענינו  ונהינו ברהנו קולח ברור מעניין"
ריקי 
מנהלת חטיבת הביניים אשדוד

בר כוכבא 14, בני ברק | [email protected]

כל הזכויות שמורות לידע במדיה- הרצאות מעניינות, סמינרים, מופעים ועוד

הצהרת נגישות  | תקנון אתר | מדיניות פרטיות

שיווק באינטרנט – Wisy / בניית אתרים בוורדפרס – x-Press